مقالات

آشپزخانه های ارگونومیک

آشپزخانه های ارگونومیک

اشپزخانه ای مطابق با استاندارد های روز دنیا

·         ارتفاع و پهنای میز کار

·         مسیرهای ارگونومیک

ارتفاع و پهنای میز کار

برای کار با میز کار که خیلی کوتاه یا خیلی بلند است، فرد را مجبور می کند تا موقعیت نامناسبی برای استفاده از میز کار آشپزخانه قرار بگیرند که در طولانی مدت اثرات بدی روی سلامت فیزیکی افراد می گذارد.

با توجه به اینکه میانگین قد انسان ها در حال افزایش است  پیشنهاد می شود که ارتفاع صفحه روی کاری را با توجه به نیاز کاربر در نظر بگیریم که با این روش افراد می توانند خیلی راحت تر با آن کار کنند.

Valcucine که یک برند طراحی آشپزخانه است، ارتفاعات مختلفی برای صفحه روی کار با توجه به قد اشخاص پیشنهاد می کند. این مهم است که درابتدا ارتفاع میز کار را چگونه انتخاب کنیم زیرا این ارتفاع محل قرارگیری پریزهای برق، کابینت های دیواری و حفره ی خروجی لوله هود را تعیین می کند.

اندازه پهنای میز کار تا به حال 60 سانتی متر در نظر گرفته می شد اما این اندازه درحال بهتر شدن و ارگونومیک تر شدن است. پهنای 65، 80، 90 سانتی متری را می توان برای میز کار درنظر گرفت. با افزایش پهنای میز کار پایینی، باید پهنای کابینت دیواری کاهش پیدا کند تا در موقعیت ارگونومیک تری قرار بگیرند.

همانطور که در تصویر بالایی مشاهده می کنید، موقعیت A اندازه سنتی در نظر گرفته شده برای پهنای میز کار  است که این پهنا 60 سانتی متر است. برای این پهنا مناسب ترین فاصله ای که با کابینت بالایی پیشنهاد می شود 54 سانتی متر است که این اندازه برای دید مناسب بر تمام میز کار  لازم است. اگرچه کابینت دیواری فضایی بسته در پایین ایجاد کرده که امکان دید مناسب بر روی تمام میز کار  را می گیرد و مقداری از فضای میز کار از دید خارج است.

در موقعیت B فضای میز کار به 65 سانتی متر افزایش پیدا کرده است. می توانید پهنای کابینت بالایی را کمتر درنظر بگیرید تا امکان دسترسی و دید بهتری داشته باشید. این قابلیت به شما آزادی بیشتری برای کار روی میز کار آشپزخانه می دهد. و فاصله بین دو کابینت بالا و پایین هم در اینجا 48 سانتی متر پیشنهاد می شود.

در موقعیت C، پهنای 80 سانتی متری پیشنهاد می شود که 60 سانتی متر آن بباید برای پهنای کابینت پایینی در نظر گرفته شود. که دید بسیار بهتری روی میز کار  به شما می دهد. فاصله کابینت پایینی با بالایی هم 42 سانتی متر در نظر گرفته می شود. تمام سطح میز کار و محتوای کابینت بالایی، حتی در شلف های بالایی قابل مشاهده و دسترسی است.  

عموما قسمت عقب کابینت های بالایی در آشپزخانه های قدیمی، به راحتی قابل دسترس نیستند. اما با طراحی مناسب می توان به راحتی این فضا را هم کاربردی کرد.

o       پهنای 80

o       پهنای 70

o       پهنای 60

 

پهنای 80 سانتی متری: سیستم منطقی ، مزایا

در موقعیت A که پهنای میز کار مانند طراحی های قدیمی 60 سانتی متر در نظر گرفته شده است حتی اگر فاصله کابینت بالایی و پایینی را بیشتر در نظر بگیرید باز هم احساس بسته بودن فضا و نداشتن دید مناسب بر سطح میز کار هنگام آماده کردن غذا ایجاد می شود.

در موقعیت B که عمق 80 سانتی متری برای میز کار در نظر گرفته شده است امکان کار کردن روی یک سطح بزرگتر را فراهم می کند و فاصله مناسبی با کابینت بالایی و سطح های تیز آن خواهید داشت و دیگر آن احساس بسته بودن فضا به شما داده نمی شود و امکان حرکت راحت و آزاد را به شما می دهد و روی تمام سطح میز کار تسلط دارید و می توانید از تمام سطح میز کار استفاده کنید.

در موقعیت C    کابینت دیواری را می بینیم که طبق طراحی های قدیمی در ارتفاع بلندی نصب شده است و شما را از امکان دیدن تمام اشیا و محتوای داخل کابینت محروم می کند چون در ارتفاع بالایی نصب شده است و امکان استفاده از آن را سخت تر می کند مخصوصا برای آن هایی که قدشان کوتاه است.

در موقعیت D که پهنای میز کار 80 سانتی متر در نظر گرفته شده است می توانید در فاصله دورتری از کابینت دیواری باستید که در این صورت امکان مشاهده بهتر محتوای داخل کابینت و دسترسی به محتوای آن را خواهید داشت و استفاده از آن بسیار آسان تر و ارگونومیک تر است.

در موقعیت E که درب های کابینت به روش سنتی باز می شوند خیلی دست پا گیر است و فضای بسته ای در اطراف شما برای کار در آشپزخانه ایجاد می کند. در ببشتر مواقع هم درب کابینت باز می ماند که هر لحظه امکان برخورد سرتان با درب کابینت وجود دارد.

در موقعیت F  دربی که از بالا باز می شود می تواند همیشه باز باشد و شما می توانید به راحتی در آشپزخانه حرکت کنید بدون نگران شدن از اینکه سرتان به جایی اصابت کند.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، در موقعیت G که آبچکان طبق طراحی های سنتی در قسمت بالا قرار گرفته است به سختی قابل استفاده است و دردسرهای زیادی را با خودش دارد. همانطور که در تصویر می بینید قرار دادن ظروف در آبچکان به راحتی انجام نمی شود و زحمت زیادی را با خودش دارد و باعث می شود که چکه های آب روی شما بریزد. تمیز کردن خود آبچکان هم کار آسانی نیست.

در موقعیت H با پهنای میز کار 80 سانتی متری، آبچکان به راحتی قابل دسترس و در قسمت پشتی سینک قرار داده شده است. به راحتی می توانید ظروف را در این محل قرار دهید بدون اینکه نگران چکیدن قطرات آب روی خود باشید.

 

مسیرهای ارگونومیک

کارکردن در آشپزخانه بدون وجود اکسسوری ها و لوازم الگترونیکی می تواند خیلی خسته کننده باشد. سازماندهی درست فضا، می تواند موانع و حرکات اضافی و بدون استفاده را کاهش دهد. مرتب سازی نواحی مختلف با توجه به فواصل و سازماندهی مسیرهای آشپزخانه، نقطه شروع برای کار لذت بخش و خلاقانه با آشپزخانه است. یک قانون ساده اتصال یخچال، سینک ظرفشویی و محل آشپزی (اجاق گاز) است که این سه مورد یک مثلث کوچکی را تشکیل می دهد. مجموع این سه نقطه نباید از 650 سانتی متر تجاوز کند. در تنظیم یک آشپزخانه ایده آل، این سه نقطه باید توسط میز کار از هم جدا شوند.

  حداقل فاصله

  حداکثر فاصله

 

حداقل فاصله :

A – در این شکل فاصله بین میز آشپزخانه و دیوار 120 سانتی متر است که این فاصله حداقل فاصله ای است که می توان در اینجا در نظر گرفت و امکان رد شدن یک نفر را از پشت شخصی که روی صندلی نشسته در جهتی که در تصویر مشخص شده بدهد.

B- برای اینکه یک شخص امکان کار کردن در آشپزخانه و یا باز کردن درب پشت سر شخصی که روی صندلی نشسته است داشته باشد. حداقل فاصله ای که بین لبه میز و کابینت که پشت آن می توان در نظر گرفت 135 سانتی متر است. البته اگر پهنای کابینت پشتی 80 سانتی متر باشد این فاصله باید 15 سانتی متر بیشتر شود.

C- برای تعیین فاصله بین میز کار و اجزای دیگر که در جلوی آن قرار گرفته اند، لازم است فاصله ای را که برای رد شدن افراد بین وسایل و کابینت های آشپزخانه حتی با کابینت ها و کشوهای باز لازم است در نظر داشته باشید.

D- فاصله خالی در حد یک متر باید در قسمت جلویی ماشین ظرفشویی برای پر و خالی کردن آن در نظر گرفته شود تا امکان رد شدن یک شخص دیگر هم وجود داشته باشد. اگر در قسمت دیگر دیوار وجود دارد این فاصله می تواند 70 سانتی متر باشد.

کابینت های سنتی آشپزخانه ها با در و قفسه بندی هایی که داخل کابینت وجود داشت، شما رو مجبور می کرد برای برداشتن وسایل در وضعیت نامناسبی قرار بگیرید تا بتوانید چیزی را که می خواهید بردارید و این موضوع هم وجود داشت که شما به کابینت های پایینی دید مناسبی نداشتید. اما در یک آشپزخانه ارگونومیک از کشوهای عریض که به طور کامل بیرون کشیده می شوند استفاده می شود و کل محتوای کابینت های پایینی در یک نگاه قابل مشاهده و استفاده است و دسترسی به آن بسیار آسان است.

0
۰۹ خرداد, ۱۳۹۷

اشپزخانه خود را به سبک ایرانی دکوراسیون کنید

اشپزخانه خود را به سبک ایرانی دکوراسیون کنید

اگر به یاد داشته باشید در چندسال اخیر دکوراسیون اشپزخانه خیلی تغییر کرده الان سبک مدرن خیلی مورد پسند خانواده های ایرانی واقع شده و دکوراسیون اشپزخانه سنتی کنار گذاشته شده.  

سبک اشپزخانه سنتی

درکوراسیون سنتی همانطور که در اکثر خانه ها بود اشپزخانه دارای دیوارهای بلند بود که به پذیرایی یا مهمانخانه وصل میشد الان در اکثر کشورهای اروپایی این سبک برای خانه های بزرگ خیلی مورد پسند هست اما در ایران دیگر این سبک را مورد پسند خانواده های ایرانی نیست در این سبک معایب و مزایا را میتوان اینگونه نام برد که فضای بیشتر برای جاسازی کابینت هست کسانی که در مهمانخانه یا پذیرایی هستن اشرافی به اشپزخانه ندارند.


سبک اشپزخانه مدرن

اما امروزه در اکثر منازل اشپزخانه ها توسط یه کانتر یا نیم دیوار که به ان اصطلاحا اپن میگویند به مهمانخانه یا پذیرایی اشپزخانه وصل میشود سبکه های زیباتری هم هست اما الان اکثریت به طرف سبک مدرن سوق داده شدن بعضی از منزل حتی نیم دیوار یا کانتر را نیز نمیگذارند که مرزی باشد بین اشپزخانه و دیگر جاهای منزل در بعضی از منازل اصلاحی به نام جزیره داریم یه کانتر مانندی در وسط اشپزخانه قرار میگیرد که دورش صندلی برای نشستن قرار میگیرد و یا سینک ظرفشویی را روی ان قرار می دهند.این سبک اشپزخانه زیبایی خاص خود را دارد.

انواع جنس کابینت

قبلا کابینت فقط فلزی بود و خیلی هم موردپسند عام  بعد از ان کابینت ها بدنه فلزی با درب چوبی و بعد از ان کابینت ها از جنس ام دی اف و چوب خیلی طرفدار پیدا کرد اما جلوه بیشتری به اشپزخانه میداد امروزه اکثریت کابینت های منازل از جنس چوب هستن.کابینت هایی از جنس هایگلاس برق هستن و خیلی مورد پسند خانم ها قرار گرفته.

طرح های و رنگ های کابینت

طرح و مدل کابینت بستگی به فضا کابینت و سلیقه شما دارد الان اکثر خانم ها از کابینتهایی از جنس های گلاس استفاده میکنند در مقابل رنگ هایی به رنگ گردویی هم خیلی عام پسند شده طرح های کابینت به فضای شما بستگی داره امروزه هر چه جلوتر میرویم منازل کوچیکتر میشون به طبع اشپزخانه جزو یکی از جاهایی از خانه س که فضاش پراهمیت تر است اما اکثرا فضای کمی را برایش در نظر میگیرند از تمامی فضا باید حداکثر استفاده را ببریم.طبق طرحی که طراح زده کابینت چیدمان میشود.


هزینه کابینت

کابینت ها در اوایل فلزی بودن به نسبت خریدش راحتر بعد از ان کابینت بدنه فلزی با درب های چوبی نسبت هزینه ان هم کمی بالاتر رفت اما وقتی کابینت ها کلا سوق داده شدن به سمت چوبی قاعدتا هزینه هم بالاتر رفت.بستگی به نوع و جنس و متریال های استفاده شده در مدل کابینت دارد الان سبکی جدیدی خیلی مورد پسند واقع شده بنام  سبک کلاسیک با تراش های قدیمی ست که بسیار زیباست و هزینه بالاتری نیز دارد. تصمیم گیری با شماس طبق بودجه فضای اشپزخانه و سلیقه خود باید تصمیم نهایی را بگیرید اما در پیکورات مشاوران ما رایگان شما را راهنمایی میکنند برای تصمیم گیری بهتر برای داشتن اشپزخانه ای زیبا و دلنشین.

0
۰۹ خرداد, ۱۳۹۷

هر خانه سزاوار یک دیوار عالی است

هر خانه سزاوار یک دیوار عالی است

 

کاغذ دیواری  باید مطابق سلیقه شما باشد و هماهنگی بین وسایل اتاق به سبک مدرن یا سبک سنتی و یا سبک رمانتیک باشد استفاده از کاغذ دیواری هایی با رنگ های ملایم و طرح های ساده باعث میشود اتاق شما زیبایی چشمگیر را به شما هدیه دهد.در انتخاب کاغذ دیواری نهایت تلاش خود را به کار گیرید زیرا دیوار زیربنای دکوراسیون برای اتاق شماس.افرادی با سلیقه های متفاوت از کاغذ دیواری با طرح های سبک مدرن استفاده میکنند امروزه بیشتر برای دیوار اتاق ها از رنگ های ملایم و برای قسمت مهمانخانه از طرح های ساده استفتده میکنند . براین باور باشید که طرح های اتاق شما بر احساسات شما تاثیرات فوق العاده

را میگذارد.

 

انتخاب کاغذ دیواری

 

انتخاب شما از طرح‌های  کاغذ دیوار تصویر خیره‌کننده، زیبا و خلاقانه  برای خود کشف کنید . از

یک دیوار با ویژگی برای ترکیب کردن لوازم و علایق خود استفاده کنید  و یک اتاق ایجاد کنید که شخصیت  شما را توصیف کند .

سپس به دنبال یک منظره طبیعی از یک جنگل، دریاچه یا کوه بروید تا محیط اطراف خود را در همان سطح حفظ کنی. یا، تنها به دنبال یک دیوار با نگرش ، بتن ساده، دیوار آجری فرسوده

و یا  دیواری شهری بروید. برای  دیواری رمانتیک‌  طرح گل قدیمی وجود دارد  که خانه شما

 را به یک کلبه دوست‌داشتنی در حومه تبدیل می‌کند. هرسبکی که بخواهید، دیوار تصویر رویاهای

خود راترسیم کنید.

 

طرح های کاغذ دیواری

 

خداحافظ رنگ های تیره و تاریک -  اجازه دهید شادی، آرامش و شیطنت در خانه شما وارد شود

 حال وهوای آشپزخانه تان را با جزئیات خنده‌دار و خنده‌ های بلند ترسیم کنید.یا، چرا یک الگوی بستنی رنگارنگ به اتاق فرزند  خود اضافه نمی‌کنید ?

بگذارید کنجکاوی شما برای مرحله مرکزی انتخابات نامعلوم باشد .

محیطی ایجاد کنید که به شما اجازه خواهی‌داد اسرار کیهانی و دنیای باشکوه زیر آب، را به زیبایی احساس کنید. آسمان پر شده ستاره، وستاره دریایی ترکیب کنید. در اینجا می‌توانید انتخاب ازنقش و نگارها برای غواصی کیهانی پیدا کنید. ظرافت سایر رنگ ها را با رنگ سیاه و عناصر  طلایی رنگ محیط را برای این روند تنظیم

روشن  تغییر دهید - همراه با مروارید زینتی طلایی، مخمل و مرمر ، بعد دیگری را به اتاق شما اضافه می‌کنند. مجموعه‌ای از آزادی که در زمان ترکیب با فن‌آوری انعطاف‌پذیر به اتاق می دهد، این امکان را فراهم می‌آورد که ابعاد غیر را با هم ترکیب کنند تا با تمام دیواره‌ای اتاق متناسب شوند

 

 

.

قیمت کاغذ دیواری

 

من می‌خواهم به شما این تفکر را بدهم تا دنیای کوچک خود را در خانه خود خلق کنید - زندگی پر شده از دکوراسیون در فضایی برای تفکر و خیال‌بافی. "این انتخاب را به خود دهید که در فضایی به دور از تنش و زیبایی که برای خود ساخته اید استراحت کنید اتاق و منزل خود را ان گونه که رویاهش را دارید بسازید این به شما کمک خواهد کرد زیبایی زیادی را ببینید رویا خود بر روی دیوار اتاق هایتان به تصویر بکشید و با دیدن ان در رویای خود غرق شوید.باتوجه با انتخاب شما برای انتخاب طرح کاغذ دیواری باید به این نکته هم توجه کنید براساس قیمت ی که در نظر گرفته اید باید خرید کنید با ما تماس بگیرید تا ما شما را راهنمایی کنیم تا با هزینه کم به رویای خود برای دیواری رویایی دست پیدا کنید.

 

0
۰۷ خرداد, ۱۳۹۷

انواع سبک های کابینت در کشور های مختلف

انواع سبک های کابینت در کشور های مختلف

اشپزخانه قلب هر خانه ست جایی که با عشق غذا اماده میشود و افراد خانواده دور هم جمع میشوند جایی برای باهم بودن بعد از مشغله های فراوان زندگی از این رو هر کشوری طبق خصوصیات رفتاری و اجتماعی و محیطی هرکدام از کشورها سلیقه ای خاص در این مورد دارند که باهم به بررسی این ویژگی ها میپردازیم.

کشورها ی اسیا

اگر به دنبال یک سبک است که هماهنگی و تعادل را برای آشپزخانه شما به ارمغان می آورد، یک محیط آرام آسیایی را در نظر بگیرید. عناصر طبیعی، مانند کفپوش بامبو، با خطوط تمیز معماری ترکیب شده است. پالت رنگ را ساده نگهدارید و لوازمی را که در طراحی کلی ترکیب شده است، اضافه کنی.آشپزخانه کلبه  ای در مورد سادگی است. آرامش بخش و غیر رسمی، این سبک آرام برای دید آرام مناسب است. به دنبال کابینت آشپزخانه و مبلمان در سبک جنگلی هستید یا قطعات موجود در رنگ سفید کم رنگ را رنگ کنید.

 کشورهای مدیترانه ای

آشپزخانه مدیترانه ای پر جنب و جوش است، اما با بافت سالم و گرما همراه است. این سبک با جزئیات معماری مانند آرک ها و نوک های محصور مشخص می شود و از پالت رنگ زرد، گندم، نارنجی و قرمز استفاده می کند. میز خانواده بزرگ باید برای جمع کردن افراد خانواده باشد، بنابراین در مورد  فضای آماده سازی غذا و مناطق نشیمن مورد توجه قرار میگیرد. اضافه کردن شخصیت قدیمی به دیوار، و استفاده از پس زمینه روستایی در درب های کابینت بسیار ارامش بخش است.

کشور انگلیس

آشپزخانه کشور انگلستان با سبک سنتی همراه با برخی از زیبایی های مزرعه ترکیب شده است. پالت رنگی واضح و تمیز و مبلمان پرنعمت راه های ساده ای برای افزودن سبک سنتی به آشپزخانه شما می باشد. یک بیانیه برای یک آشپزخانه مدرن بگذارید. آن را با خطوط تمیز و مستقیم درست نگهدارید و از مواد صنعتی مانند بتنی یا فولاد ضد زنگ برای صفحات ضد آب و براق استفاده کنید. برای رنگ پالت رنگی خود را با رنگ سیاه و سفید رنگ کنید یا یک رنگ جالب برای استفاده در فضا انتخاب کنید

 

کشور فرانسه

آشپزخانه کشور فرانسه یک مکان گرم و راحت برای خانواده و دوستان است. پالت رنگی از ابی ، قرمز، سبز و زرد رنگ طبیعت، و دیوارها و کابینت ها اغلب دارای زیبایی قابل توجه هستن. مبلمان آنتیک، پارچه های رنگی و بافت های جالب (فکر می کنم بطری های شیشه ای نوشیدنی و سبدهای بزرگ خوراکی )جلوه بیشتر و زیبایی دارد.

 مناطق روستایی

آشپزخانه روستایی با الهام از یک کلبه کوهستانی، یک محیط راحت و سبک کلبه را ایجاد می‌کند، اما به راحتی می‌تواند به یک خانه مدرن تبدیل شودمواد آلی مثل چوب و سنگ با کاشی و شیشه صیقل یافته ترکیب می‌شوند.اگر در خانه قدیمی‌تر زندگی می‌کنید، معماری اصلی را برجسته کنید تا شخصیت و کیفیت را به فضابیاورید.

 کشورهای گرمسیری

شما مجبور نیستید در یک ساحل زندگی کنید تا یک آشپزخانه گرمسیری در دست بگیرید. ترکیب رنگ پریده رنگی روشن و درخشان از سایه های مرکبات و ابی اقیانوسی با عناصر طبیعی مانند چوب خیزران و بامبو. بشقاب های کاشی یا چوبی ......مکان های مناسب برای اضافه کردن رنگ های جسورانه و خارج از منزل در داخل با استفاده از چاپ گیاه شناسی و یا آثار هنری.

 

 توسان

طعم غنی از منطقه ایتالیا توسکانی را به آشپزخانه خود برسانید. برای کفپوش خود، یک ماده با دوام، مانند کاشی یا سنگ شکسته را انتخاب کنید. دیوارهای با رنگ آمیزی  جالب و چشم نواز و رنگ آمیزی آفتاب در سایه های تراکاتا، نارنجی و زرد مشخص شده اند. چوب های قدیمی و کابینت های باز ایجاد یک نگاه غیر سازه ای، به طوری که مکمل چوب با سخت افزار دست ساز و صنایع دستی.

 

 

نتیجه گیری

این که آیا شما مایل به یک فضای یکپارچه سازی با سیستم عامل 50 ساله و با یک نوازندگی ویکتوریا با شکوه هستید، آشپزخانه پرنعمت سبک آشپزی است که مایل به جذابیت خاص از یک دوران گذشته است. یک آشپزخانه 50 ساله سایه های زرشک، زرد و فیروزه ای را به تصویر می کشد، در حالی که رنگ های تیره رنگ پلاک ویکتوریا را نشان می دهد. آشپزخانه نهایی را با نهایت یافتن از دورانی که می خواهید تصویر کنید، ذخیره کنید.

 

 

 

0
۰۶ خرداد, ۱۳۹۷

مزایا و معایب کف پوش سرامیک برای آشپزخانه و انواع آن

مزایا و معایب کف پوش سرامیک برای آشپزخانه و انواع آن


انتخاب کف پوش سرامیک برای آشپزخانه دارای مزایا و معایبی که بهتر است قبل از انتخاب آن ها را در نظر بگیرید.


کف پوش سرامیک متریالی پرکاربرد است که می تواند در محیط های مختلفی استفاده شود بدون اینکه نگران خیس شدن، لک شدن و طراحی آن باشید. اگر چه کف پوش سرامیک به عنوان یک پوشش سخت و بادوام شناخته می شود، اما خصوصیاتی هم دارد که باعث می شود نتوان از آن برای هر فضایی استفاده کرد. آگاهی از مزایا و معایب این کف پوش امکان انتخاب آگاهانه یک کف پوش مناسب را برای شما فراهم می کند. 


 مزایای کف پوش سرامیک


کف پوش سرامیک آشپزخانه در مقابل نفوذ آب مقاوم است. روی کف پوش سرامیک یک لایه محافظ قرار می گیرد و آن را در مقابل نفوذ آب و لکه ها مقاوم می کند. این متریال ها همچنین به طور طبیعی در مکان ها و شرایطی که در ان ها رطوبت زیاد است مقاوم هستند. این خصوصیت کف پوش سرامیک، آن را برای استفاده در محیط های پررطوبت مانند آشپزخانه و حمام  ایده آل می کند. 


سرامیک به طور طبیعی این لایه محافظ را ندارد و باید قبل از استفاده روی آن ها یک لایه محافظ ایجاد شود تا در مقابل نفوذ آب مقاوم باشند. درز بین سرامیک ها هم مستعد نفوذ پذیری آب و رطوبت هستند و باید روی آن ها هم یک لایه محافظ ایجاد کرد تا در مقابل نفوذ آب به درون آن ها و تضعیف بافت کلی و سست کردن بافت سرامیک جلوگیری شود. 


ماندگاری کف پوش سرامیک:


کف پوش سرامیک آشپزخانه بسیار بادوام است و به سختی ترک برمی دارد. اگر نصب آنها به خوبی انجام شود می تواند از 10 تا 20 سال دوام داشته باشد و اگر به خوبی از آن ها نگهداری شود حتی ماندگاری بیشتری هم می توانند داشته باشند. هم چنین اگر یکی از کاشی های سرامیک در اثر ضربه شدید ترک بخورد، امکان تعویض آن کاشی به سادگی میسر است. 


نگهداری و تمیز کردن کف پوش سرامیکی آشپزخانه:


کف پوش سرامیک آشپزخانه نگهداری بسیار آسانی دارد. آلودگی ها، لکه ها و مایعات روی سطح باقی می مانند این امکان را به شما می دهد که به راحتی با یک دستمال آن ها را پاک کنید. به طور روزمره باید سطح را با یک جاروی برقی یا دستی تمیز کنید تا آلودگی ها روی سطح باقی نمانند. اگر لکه ی قوی روی سطح ریخته شود می توانید آن را با هر نوع ماده ی شوینده ای تمیز کنید و اصلا نگران آسیب دیدن سطح سرامیک نباشید. 


طراحی های متفاوت: 


تکنیک های مدرن تولید، این امکان را می دهد که کف پوش هایی چندین رنگ مختلف ایجاد کنند. کاشی ها می توانند با الگوهای متفاوت ترکیب شوند و طرح های متنوع تری را ارائه دهند. هم چنین می توانند در مدل های متنوعی با طرح های چوب و سنگ طبیعی تولید شوند. آن ها می توانند در انواع مدل ها مانند مثلت و مستطیل تولید شوند. 


قیمت های کف پوش سرامیک: 


بیشتر کاشی های سرامیک از 5 تا 10 دلار بر هر متر مربع می باشند. این متریال از نظر قیمتی  در مقابل فرش گران تر و در مقابل چوب، ارزان تر است. بسته به اینکه از این متریال در چه مکان هایی استفاده شود می توان طول عمر آن را تعیین کرد. 


حساسیت های قابل توجه این متریال: 


کاشی های سرامیک، سطحی سخت و خشک دارند که اجازه جذب هیچ گونه آلودگی، گرد و غبار و ماده دیگری را نمی دهند. به دلیل جنس سطح این کف پوش، وقتی خرده های آشغال روی این سطح ریخته می شود می توانید به راحتی آن ها را با جارو، دستمال یا یک تکه ابر تمیز کنید. باقی ماندن گرد و غبار روی سطح کف پوش سرامیکی باعث می شود که این ذرات در هوا پراکنده نشوند و درنتیجه هوای سالم تری در آشپزخانه داشته باشید و این ذرات، برای شما مشکلات تنفسی ایجاد نخواهند کرد.  

 معایب کف پوش سرامیک

 

سختی کف پوش سرامیک:


سرامیک کف پوش بسیار سخت و خشکی است و همین موضوع تمیز کردن آن را راحت می کند اما متاسفانه این موضوع باعث می شود که راه رفتن روی آن راحت و مطلوب نباشد و هم چنین متریال آن طوری است که نمی توان روی آن ها روکش های نرم (مانند فوم، موکت و...) نصب کرد و استفاده از آن را راحت تر کرد. این به این معنی است که این متریال، برای محیط هایی که افراد مجبور هستند زمان زیادی را در آنجا بایستند، مناسب نیست. 

 

البته که سختی سرامیک را می توان با یک پادری یا قالیچه کوچک در محل هایی که افراد، زمان زیادی را به صورت ایستاده در آن جا طی می کنند مقداری کم کرد؛ محل هایی مانند پشت پیشخوان فروشگاه یا پشت جزیره آشپزخانه. 


​کف پوش سرامیک، متریالی خنک: 


این متریال نمی تواند به خوبی گرما را در خود نگه دارد. این به این معنی است که سطح کف پوش سرامیک همیشه سرد است و در یک صبح زمستانی ممکن است، پا گذاشتن روی سطح سرد سرامیک برای شما شئکه کننده باشد. اما این خصوصیت در فصل تابستان برایتان خیلی مطلوب خواهد بود.  


نصب کف پوش سرامیک: 


کاشی های سرامیک سخت و سنگین هستند و برای نصب آن ها به ملات، دوغاب ها و ابزارهای مختلفی احتیاج است. اگر چه تمام این اقدامات توسط یک فرد آماتور هم قابل انجام است اما این یک فرآیند دشوار و زمان بر است و انجام یک کار اشتباه در هنگام نصب کف پوش در آینده مشکلات زیادی را ایجاد می کند و ممکن است زیبایی آن را هم تحت تأثیر قرار دهد.  با توجه به این دلایل، بسیاری از مردم ترجیح می دهند از یک نصاب برای نصب کف پوش سرامیک آشپزخانه کمک بگیرند. متاسفانه این کار طاقت فرساست بنابراین گروه نصابان (پیمانکاران) می توانند کمک چشم گیری در این کار به شما بکنند. اما این اقدام باعث افزایش هزینه نصب کف پوش سرامیک از 25 تا 50 درصد می شود.  


وزن کاشی سرامیک: 


سرامیک ها خیلی سنگین  هستند و برای طبقات بالای ساختمان مناسب نیستند. بنابراین اگر تصمیم دارید از کف پوش سرامیک برای طبقات بالای ساختمان استفاده کنید، بهتر است ابتدا مطمئن شوید که ساختار ساختمانتان محکم و قوی است و وزن اضافی را متحمل نمی شود. 


مترجم: مژده جدّا

کابینت بانک

منبع:HGTV


0
۲۴ اردیبهشت, ۱۳۹۷