مقالات

ام دی اف (MDF) و ویژگی های استفاده از آن چیست؟

ام دی اف (MDF) و ویژگی های استفاده از آن چیست؟ 

ام دی اف (MDF) چیست؟ ام دی اف (MDF) اساسا خاک اره و چسب است، که با فشار و گرما همگن شده است. ام دی اف به انگلیسی‏ مخفف واژهٔ تخته فیبر با دانسیته متوسط‏ است که جزو فراورده‌های چوبی محسوب می‌شود. ام‌ دی ‌اف نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می‌گردد. دانسیته آن بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

چگونگی تغییر در رنگ ورق های ام دی اف (MDF)

زمانی که میخواهید تغییر در کابینت خود ایجاد کنید، راحت ترین راه این است که کابینت ها را رنگ کنید. جنس کابینت شما از ورق های ام دی اف (MDF)  است و این کار برای شما راحت است، زیرا ام دی افرنگ پذیری دارد و میتوان به راحتی ام دی اف (MDF)  را رنگ کرد و تنوعی  با کمترین هزینه در اشپزخانه خود ایجاد کنید.

 

تزیین ام دی اف (MDF) با قاب چوبی

یکی از روش های مورد علاقه من برای تزیین ام دی اف (MDF) این است که قاب های نازکی از چوب را تراشیده و در ساخت کابیت در ورق های ام دی اف (MDF) بکار میبرم. روشی کم هزینه وبسیار زیبا برای تزیین کابینت های ساخته شده از  ورق ام دی اف است.


ایراد بزرگ کار با ورق ام دی اف  (MDF)

 یکی از ایراد های بزرگ کار با ورق ام دی اف  گرد و غبار ناشی از برش ورق های ام دی (MDF) است. اگر در فضای باز برش بزنید کار بسیار راحت تر است، اما اگر در محیط بسته میخواهید ورق های ام دی اف را برش بزنید، توصیه من به شما یک ماسک خوب و تهویه هوای مناسب است.


حمل و نقل ام دی اف  (MDF) چگونه است؟

 برای حمل و نقل ام دی اف (MDF)  باید دقت کنید زیرا برخلاف ظاهر سختی که دارد، اینگونه نیست. ام دی اف اگر به جایی برخورد کند گوشه های ام دی اف لایه های چند تیکه میشود و در صورتی که با دست برخورد کند خراش های بدی را ایجاد میکند. پس حتما باید از دستکش برای جابه جایی استفاده کنید.

مقاومت ام دی اف (MDF) در برابر رطوبت چگونه است؟

ام دی اف در برابر رطوبت تا حدودی مقاوم است. شما باید در جاهایی که دائما در برابر رطوبت قرار دارد از استفاده از ام دی اف بپرهیزد.قرار گرفتن ام دی اف به مدت طولانی در رطوبت باعث میشود که در طول زمان ورق های ام دی اف  (MDF) متورم شده و رطوبت را جذب کند. توصیه من به شما این است تا جایی که میتوانید نگذارید رطوبت به پایه ام دی اف شما برسد.


معمولا از ورق ام دی اف (MDF) چه استفاده ای میشود؟

معمولا برای ساخت قفسه و کمد از ام دی اف (MDF) استفاده میشود چون هم، سطح صافی دارد و هم کم هزینه است. اما به کیفیت تخته چندلایه (پلی وود) نمی رسد زیرا بعد از مدتی استفاده از ورق ام دی اف (MDF)، به خاطر سنگینی وسایلی که روی قفسه گذاشته میشود قوس دار میشود.

 معصومه عزیزی/ منبع: کابی بو، ورق ام دی اف (MDF)

0
۱۰ تیر, ۱۳۹۷

سه استفاده از لولای مخفی و نحوه کاربرد آن‌ها

سه استفاده از لولای مخفی و نحوه کاربرد آن‌ها

انتخاب لولا پنهان مناسب برای پروژه شما، گاهی اوقات یک چالش استکمپانی بلوم برنده جایزه های بین المللی برای برترین طراح است و به دلیل کیفیت بالاو قابلیت اطمینانی که افراد نسبت به این برند دارند .در سراسر جهان شناخته شده است .ما این راهنمای کوتاه را برای کمک به شما در انتخاب لولۀ مناسب ایجاد کرده ایم امیدواریم بتوانیم به شما در راستای انتخاب خود کمک کنیم با اطلاعاتی که در اختیار شما میگذاریم... پیشنهاد من به شما این است این مقاله را تا انتها حتما مطالعه بفرمائید.

1.کارکرد تمام عیار لولای پنهان

شایع ترین سبک  لولا برای کابینت لولا پنهان است که کارکردی تمام عیار دارد... اگر درب کابینت شما کامل روی چهارچوب  و باکس کابینت قرار نمیگیرد ،پس این لولایی است که شما نیاز دارید. لولایی که همانگونه که از نامش مشخص است لولای پنهان است و در داخل کابینت برای اتصال درب ها جاگذاری میشود.

2.کاربردی لولا درکابینت

اگر درب کابینت شما در همه نقاط به درستی برروی دیواره و چارچوب کابینت می نشید و فقط در قسمت لولا ها نیاز است که دو در در کنار یک دیگر برروی یک دیواره نصب شوند و به درستی در جای خود قرار بگیرند شما نیاز به استفاده از لولا های half overlayدارید که بتوانید به راحتی دو درب کابینت را بر روی یک دیواره نصب کنید.

3.نصب لولای کابینت

این لولا ها به درب ها این اجازه را می دهند که دقیق سر جای خود بنشینند.بهترین برای آشپزخانه هایی که از یک شکل عادی برخوردار نیستند و دارای قناسی در زوایا هستند. به خاطر داشته باشید که باید به صفحه ای که میخواهید نصب کنید این موارد را اضافه کنید. اگر قابی که درب را به آن نصب میکنید رو به بیرون زاویه دارد( در این حالت شما باید فضای خالی بین صفحه و چارچوب را پر کنید مثلا اگر از یک چهارچوب 36 میلیمتری برای یک کابینت 18 میلیمتری استفاده میکنید باید حتما از یک پایه لولای  18 میلیمتری برای پر کردن این فضا استفاده کنید.

تعداد لولای مورد نیاز بستگی به چه چیزی دارد؟

این یک سوال است که اغلب از ما خواسته می شود تا پاسخ دهیم، بنابراین ما فکر کردیم قلم را به کاغذ بیاوریم و  توضیحاتی را به شما ارائه دهیم! تعداد لولاهای که شما نیاز دارید بستگی به ارتفاع و وزن درب می باشد که شما چه نوع لولا و چه مدل لولایی را باید نصب کنید.

توصیه های ما برای شما بر روی یک درب استاندارد 600 میلی مترعرض است، بنابراین اگر درب شما از این متفاوت باشد، ممکن است بخواهید مدل دیگری را در نظر بگیرید.به عنوان یک قاعده هر لولا دارای وزن 3.5 کیلوگرم است ،لولا ها باید تا آنجا که امکان دارد از هم فاصله داشته باشند.

لولای کابینت با بهره گیری از پیچ هاى تنظیم ٣ بعدى، امکان تنظیم بسیار راحت و دقیق را به در کابینت میدهد و این امر موجب توصیه به استفاده از آن براى کارهایى با دقت بالا میشود.عملکرد دو مرحله اى با قدرت مناسب در لولای کابینت موجب بستن آرام و یکنواخت درب کابینت میگردد.

معصومه عزیزی/  منبع: کافیت، یراق آلات کابینت

0
۰۶ تیر, ۱۳۹۷

پارت دوم تفاوت ورق ام دی اف(MDF) و تخته سه لایه

تخته سه لایه چیست؟

تخته سه لایه یک محصول چوبی پردازش شده است که با فشار دادن و اتصال ورق روکش چوب به یک قطعه جامد ساخته شده است.

(MDF) ام دی اف در مقابل تخته سه لایه

تخته سه لایه نه تنها در ضخامت های مختلف  است، بلکه در درجه های مختلف نیز قرار می گیرند، بنابراین شما می توانید یکی از مناسبترین نوع را برای پروژه خود انتخاب کنید. کلاس های پایین تر بصورت الوار است که برای ساخت خانه ها و غیره استفاده می شود. بدیهی است که این نوع تخته به نظر نمی آید  که سه لایه باشد از آنجایی که پوشیده می شود.

مزایای تخته سه لایه

 از آنجا که این لایه شامل لایه‌های چوب در هر لایه است که مسیری متفاوت را در بر می‌گیرد، این یک مصالح ساختمانی بسیار قوی است.

نسبت به ورق ام دی اف(MDF) در برابر اب مقاوم تر است و کمتر اب را به خود جذب میکند.

ظاهری  دارد که باعث می شود آن را برای کابینت آشپزخانه، میز ناهار خوری، و پروژه های دیگر که در آن شما می خواهید یک سطح چوب رنگارنگ بزرگ  داشته باشید مناسبتر است.

تخته چند لایه پیچ ها را بسیار محکم نگه می دارد، زیرا دانه های مختلف چوب در هر لایه باعث می شود که پیچ ها روی چیزی نگه داشته شوند.

در حالی که اکثر تخته سه لایه حاوی اوره فرمالدئید و سایر VOC ها است، اکنون امکان خرید تخته سه لایه بدون فرمالدئید وجود دارد. به دنبال نام تجاریPurebond در Home Depot باشید.

معایب تخته سه لایه

 گرانتر از MDF است و انواع مختلفی دارد.

به دلیل لایه هایی که روی لبه نشان داده می شود، باید لبه ها را به نحوی خاتمه دهید. این را می توان با لبه بر روی لبه یا با قطعات چوب یا قالب تزئینی انجام داد.

تخته سه لایه اغلب در هنگام برش روی لبه ها شکسته می شود، بنابراین برش صاف با تخته سه لایه سخت تر از تخته ام دی اف (MDF)است.

دشوار است که طرح های دقیق را بر روی تخته سه لایه بکشید، زیرا لبه ها به هم متصل می شوند و سپس با لبه هایی که لایه ها را نشان می دهند و ممکن است در بعضی از نقاط  طرح را نشود اجرا کرد.

اکثر تخته سه لایه ها حاوی اوره فرمالدئید و سایر VOC ها هستند که می توانند گاز را به خانه شما بفرستند. هنگام بریدن مراقب باشید.

چگونه تعیین کنم که ام دی اف بهتر است یا تخته سه لایه؟

 در واقعه من با نشان دادن چند مثال بطور عملی برای شما مختصر توضیح میدهم برای چه پروژه ای ام دی اف بهتر است و برای چه پروژه ای تخته چند لایه به مثال های زیر دقت کنید:

 اولین مثال ساخت میز کنسول(Scalloped)

برای این پروژه، من نیاز به چیزی دارم که بتوانم  به وسیله اره منبت کاری اره و  مویی یک برش  و یا یک طرح دقیق، بر روی لبه های میز کنسول(scalloped)حکاکی کنم. من تمام کارها را انجام دادم - سطوح و همچنین تمام لبه های برش - کاملا صاف کردم. میدانم که میشود رنگ مناسبتری برایش انتخاب کرد و این کنسول را رنگ آمیزی کرد، بنابراین رنگ آمیزی مورد توجه نیست.پس کدام یک برای این استفاده می کنم؟ تخته سه لایه یا ام دی اف(MDF

 

مثال دوم میز قهوه خوری عثمانی

من به وضوح به یک سطح بزرگ و صاف برای میز نیاز دارم، اما با توجه  به رکن  اصلی .که به چیزی نیاز دارم که می تواند رنگ آمیزی شود تا با اجزای دیگر چوب پایه قهوه ای مطابقت داشته باشد. ؟ تخته سه لایه یا(MDF

 

مثال سوم آینه تزئینی پیچیده

 من نیاز به استفاده از چیزی دارم که در آن بتوانم یک طرح دقیق و پیچیده را برش بزنم م و با لبه ها صاف باقی بماند. من میتوانستم که این وسیله را رنگ کنم، اما رنگ کردن مسئله بحث ما نیست.پس کدام یک را برای این استفاده می کنم؟ تخته سه لایه یا ام دی اف (MDF

 

مثال چهارم قفسه های بالای دیوار کتابخانه

 برای ساختن نیاز به چیزی قوی داشتم. از آنجا که من تمام دیوار را نقاشی میکنم، نیاز به توجهی به نقاشی آن نیست. من همچنین می دانستم که تمام لبه ها را با با تار می پوشانم، بنابراین توجهی هم به این موضوع نیست.پس کدام یک را برای این استفاده می کنم؟ تخته سه لایه یا ام دی اف (MDF

 


آیا شما آماده هستید تا جواب ها را ببینید ؟

1.برای میز کنسول اسکارلت، از ام دی اف (MDF استفاده کردم. تمیز و صاف است. لبه های صاف اجازه می دهد تا طرح های پیچیده ای که برش داده شده اند را به راحتی حکاکی کنم. و لبه ها را هم هموار کنم.

2.برای قفسه پایین تر عثمانی، من از تخته سه لایه استفاده کردم. تخته سه لایه که در ان ام دی اف (MDF) نیست. من لبه های نه چندان زیبا را با قطعات 3*1چوب پوشانده ام.

3.برای آینه پیچیده، از (MDF) استفاده کردم، به همین دلیل به همان اندازه که روی میز کنسول اسکار استفاده  شده بود. ، این نیز می تواند ساخته شده از 4*1 چوب، برش به چهار قطعه و تاج در گوشه برای ساخت یک قاب. پس از آن طراحی برش بر روی لبه داخلی آن قاب. مزایای MDF این است که هیچ جهش زاویه ای وجود ندارد و هیچ کار اضافی با هم برخورد نمی کند.

4.این یک سوال فریب دهنده بود. 🙂 من واقعا از MDF در این پروژه استفاده کردم، اما تخته سه لایه کاملا قابل قبول بود، و در واقع آن را ترجیح داده بوداگر میخواستم قفسه کتاب بسازم.

معصومه عزیزی/منبع کابی بو

0
۰۵ تیر, ۱۳۹۷

چگونه می توانیم لولا کابینت را تنظیم کنیم؟

چگونه می توانیم لولا کابینت را تنظیم کنیم؟

برای اینکه خود شما بتوانید به راحتی لولای کابینت را تنظیم کنید و در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید و خود شما لولا را تنظیم کنید بدون اینکه به نصاب نیاز داشته باشید پیشنهاد میکنم این مقاله را مطالعه بفرمائید تصاویر را به دقت مشاهده کنید و جهت چرخش را دقت کنید.

لولا را می توان در 3 جهت تنظیم کرد:

بالا و پایین، چپ و راست و در داخل و خارج تنظیم کرد.  این 3 جهت را بیاد داشته باشید برای نصب لولا ی درب کابینت.تنظیم این لولا ها به شما کمک می کند تا به راحتی بتوانیداز درب کابینت استفاده کنید، راهنمای ساده ما نحوه تنظیم هر نوع لولا را  به شما اموزش می دهد. راهنمای  تصویری و متنی ما را بر روی  تصویر لولاهای معمول مشاهده میکنید.

تنظیم فشار (داخل و خارج از کابینت)

پیچ عقب در بازوی لولا درب را به داخل و خارج از درب کابینت تنظیم می کند. این عالی است برای اطمینان از اینکه درب به طور کامل بر روی دیواره ی کابینت بسته می شود. این تنظیم برای بیشتر از 3 میلمیترو یا کمتر از 2میلیمتر است  برای اینکه در را بیشتر از کابینت عقب بزنید اجازه می دهد.پیچ را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، برای حرکت درب به کابینت، پیچ را در جهت عقربه های ساعت حتما بچرخانید.

تنظیم مقطع (جانبی به سمت کابینت)

پیچ جلو در بازوی لولا درب را از طرف به سمت کابینه تنظیم می کند. این عالی است برای رسیدن به یک فاصله سازگار در هر لبه درب کابینت. این تنظیم اجازه می دهد تا برای بیشتر از 2میلیمتر و کمتر از 2میلیمتر برای حرکت درب دورتر از صفحه نصب، پیچ را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، برای حرکت درب کابینت به صفحه ی نصب نزدیک، پیچ را در جهت عقربه ی ساعت حرکت دهید.

تنظیم ارتفاع (بالا و پایین بر روی کابینت)

تنظیم ارتفاع بستگی به نوع پانل نصب شده شما دارد.در ساده ترین شکل، ورق های نصب شده با سوراخ ها در ازا بگونه ای نصب میشود که، به طور کلی این  را به شما می دهد که بیشتر از  3ملیمتر و یا کمتر از 3 میلیمتر تنظیم کنید، این را با آزاد کردن پیچ های صفحه نصب، کشو درب به ارتفاع مورد نظر، و سپس پیچ را محکم کنید.صفحات قابل تنظیم یک گزینه محبوب هستند، این صفحات تنظیم اجازه می دهند تا صفحه توسط یک فرد پیچ تنظیم شود، بدون نیاز به آزاد کردن پیچ برای صفحات قبلی نصب است. در تصویر زیر، صفحه نمایش افقی قابل تنظیم را نشان می دهیم، این از طریق سوراخ میانی در بازوی لولایی قابل دسترسی است (همچنین معمولا پیچ را روی یک صفحه نصب کننده cruciform قرار می دهند). این نوع صفحه نصب می شود و بیشتر و کمتر از 2 میلیمتر تنظیم میگردد. برای حرکت درب، پیچ را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، مهم است که هر صفحه نصب شده را با همان مقدار تنظیم کنید که ارتفاع را از طریق بلندی و کوتاهی در تنظیم کنید. 

معصومه عزیزی/کافیت

0
۰۴ تیر, ۱۳۹۷

تفاوت ورق ام دی اف(MDF) و تخته سه لایه

تفاوت ورق ام دی اف(MDF) و تخته سه لایه

اخیرا، چندین نفر از من در مورد ورق ام دی اف(MDF) سوال کرده اند اصلا. MDF چیست؟ چگونه از تخته سه لایه متفاوت است؟ چرا شما فقط از تخته سه لایه استفاده نمی کنید؟

بنابراین امروز میخواهم تفاوت بین ورق MDF و تخته سه لایه، مزایا و معایب هر یک را به اشتراک بگذارم، و چگونه تصمیم می گیرم که کدام یک از این دو برای استفاده کابینت مناسبتر هستند.


ام دی اف   (MDF)یا فیبر متوسط تراکم

ام دی اف (MDF) یک ترکیب چوب ساخته شده است که شبیه به تخته خرده چوب است، اما بسیار متراکم تر و قوی تر از تخته خرده چوب است.

تصور کنید که اگر همه ی خاک ‌اره از دیگر فرایندهای تولید محصولات چوبی شسته شده باشد ، و بعد از آن خاک‌اره با اتصال دهنده مخلوط شده و به ورقه‌های بزرگ به اندازه تخته چندلایه فشرده شود.این روش  بسیار خوب یک روش ساده است، واین دقیقا فرآیندیست که از آن برای ساخت FMD  استفاده می‌کنند، اما این یک ایده برای تزیین محصول به شما می‌دهد.

به این علت که ام دی اف تشکیل شده از الیاف های چوبی بسیار کوچک است، هیچ دانه چوبی در MDF وجود ندارد. و از آنجا که در درجه حرارت بسیار بالا  فشرده می شود، در MDF هیچ جای خالی وجود ندارد مانند آنچه که در تخته چوب های دیگر پیدا می کنید. در اینجا شما می توانید تفاوت قابل ملاحظه ای بین تخته خرده چوب و MDF را ببینید،  MDF درجه بالایی دارد و تخته خرده چوب در درجه پایین تری قرار دارد.


مزایای( (MDF

MDF عموما ارزان تر از تخته سه لایه است.

سطح MDF بسیار صاف است، و شما لازم نیست که در مورد  سطح ام دی اف نگران باشید.

از آنجا که سطح ام دی اف بسیار صاف است، این یک سطح عالی برای نقاشی است. ابتدا با استفاده از پرایمر با کیفیت  و روغن اولیه توصیه می شود. از پرایمر های اسپری (آئروسل در MDF استفاده نکنید!) چون هزینه و زمان  زیادی میبرد و باعث می شود که سطح خشن شود.

همچنین به دلیل صاف بودن آن، MDF  یک بستر عالی برای روکش است MDF بسیار سازگار است، به طوری که لبه های برش به نظر می رسد صاف و فضایی و یا فشرده نمی شود.به دلیل لبه های صاف، می توانید از یک روتر برای ایجاد لبه های تزئینی استفاده کنید.

سازگاری و صاف بودن MDF اجازه می دهد تا به راحتی برش طرح های دقیق مانند طرح های کتیه با استفاده از یک تیغه اسکرول، نوار اره و یا اره منبت کاری طرح را اجرا کنید.

معایب( (MDF

MDF همانند تخته ذرات، آب و دیگر مایعات را مثل اسفنج  جذب می‌کند ، مگر این که به خوبی در همه کناره‌ها  با پرایمر، رنگ، یا یک محصول آب‌بندی دیگر آب‌بندی شود 

از آنجا که ام دی اف پیچ را بسیار خوب نگه نمیدارد و سوراخ پیچ را یکبار باز کنید بار دوم هرز میشود و جای پیچ را باید عوض کنید..

از آنجا که ام دی اف بسیار متراکم است، بسیار سنگین است. باعث میشود کار را با دشواری انجام دهید، مخصوصا اگر شما کمکی نداشته باشید، که بتواند به شما کمک کند بلند کردن و برش ورق های بزرگ را انجام دهید.

MDF حاوی (اوره فرمالدئید) است. اگر MDF با پرایمر، رنگ و غیره بسته بندی شده باشد، گازهای  سمی می توانند تا حد زیادی کاهش پیدا کنند (اما احتمالا حذف نمیشوند)، اما هنگام بریدن و شستشو برای جلوگیری از استنشاق ذرات، باید مراقب باشید. من توصیه می کنم حین برش از ماسک استفاده کنید...

                                                                                                                                                              ادامه دارد....

معصومه عزیزی/کابی بو

0
۰۳ تیر, ۱۳۹۷